Masaj teknikleri ve türleri nelerdir?

Bu yazımızda ruhu ve bedeni rahatlatan masaj çeşitlerinin isimlerini ve türlerini anlatacağız. Masaj teknikleri, insan bedenindeki kaslara ve sinirlere uygulanan basınç veya hareketlerdir. Masaj tedavisi, kişinin fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılır. Masaj salonları listesi için tıklayınız.Yapılan masaj türleri genellikle dokunuş şekilleri ile farklılık gösterir.

Zihni dinlendiren uzak doğu ve latin masajları

Dünyaca ünlü çeşitli masaj çeşitleri listeledir.İşte bunlar;

  • 1-)Swedish Massage olarak adlandırılır. Bu masaj türü, sırt, boyun ve bacaklarda yapılır. Hafif bir yağ kullanılarak yapılan bu masajda, klasik aletlerin yanı sıra parmak uçları da kullanılır. Şiddetli baş ağrısı gibi sorunlarda etkili olabilir.
  • 2-) Deep Tissue Massage’dir. Bu masaj türü, vücudun daha derin bölgelerindeki kaslara odaklanarak gerilimi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle spor yapanlar tarafından tercih edilen bu yöntem; yüksek stres, kronik ağrı veya fibromiyalji hastalarında da etkili olabilir.
  • 3-) Reflexology olarak adlandırılmaktadır. Ayaklardaki refleks noktalarına basınç uygulanarak yapılan bu tür, enerjinizi düzgün akmasını sağlayarak zihninizi dinginleştirir.4-) Thai Masssage olup, bacaklarda daha fazla hareket gerektirir. Bu gergin kasları gevşetmeye ve esnemeyi arttırmaya yardımcıdır.
  • 5-)Aromatherapy Massage vardır. Bu masaj yöntemi, hoş kokulu yağlar kullanarak yapılır. Lavanta veya nane gibi doğal uçucu yağlar kullanarak yapılan bu masaj rahatlamayı sağlarken aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcıdır. İyileştirici etkisi ile duygusal dengeyi yeniden sağlar.

Bu fizyolojik ve fiziksel rahatlamayı sağlayan teknikleri uygulayan kişilere masör ve masöz denmektedir.

Similar Posts